İstavrit Nasıl Avlanır?

İstavrit

Ülkemizde sadece Sarıkanat istavrit (Akdeniz) ve Karagöz istavrit (Karadeniz) olmak üzere iki türü yaşayan istavrit balığının 15’e yakın farklı türü vardır. İstavrit balığı aynı zamanda hafızayı güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini geliştirir. Bu sebeple sık sık tüketilmelidir.

Ülkemizin bütün denizlerinde rahatlıkla yaşayabilen balıklardan biri olan istavrit, uzun ve iki tarafından da basık bir görünüme sahiptir. Türkiye’de en çok tüketilen balıklardan biri olan istavrit ’in eti oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda av miktarına göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak ekonomik değeri de oldukça yüksektir.

İstavrit balığının avlanma mevsimi kış ayrıdır. Bu sebeple kış mevsiminde avlanan balıkların çoğunu istavritler oluşturmaktadır. Sürü halinde dolaşan istavritler bu sebeple rahat ve bol yakalanır.

Sürü halinde dolaştıkları için ava çıkan hiç kimseyi eli boş döndürmezler. Bu sebeple balık avına ilk kez başlayanlara tavsiye edilmektedir. Ayrıca İstavrit balıkçılığının avlanması oldukça zahmetsizdir.

İSTAVRİT NASIL AVLANIR?

İstavrit, Türkiye’de tuzlu su balıkçılığı denildiğinde akla ilk gelen balık türlerinden biridir. Ülkemizde her mevsimde rahatlıkla avlanabilen istavriti hemen hemen herkes severek tüketir. İstavrit göçebe bir balık türü olduğu için mevsimlere göre Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de dolaşır. Sürü olarak ve suyun yüzeyine yakın yaşadıkları için istavrit balıklarının avlanması çok kolaydır.

Özellikle avlanmaya yeni başlayanlar olmak üzere neredeyse bütün tuzlu su balıkçılarının favorisidir. Dünyada 15’in üstünde istavrit türü olsa bile ülkemizde sadece 2 türü yaşamaktadır (Sarıkanat, Karagöz). Küçük(yavru) istavritlere ise kıraça ismi verilir, aynı zamanda avlanmaları da yasaktır. Etçil olan istavritlerın karagöz türünün maksimum boyu 30 cm, sarıkanat türünün maksimum boyu ise 50 cm’ye kadar çıkabilmektedir.

İSTAVRİT AVI NASIL YAPILIR?

İstavrit avcılığını genel olarak 3’e ayırabiliriz; çapari, tekneden ve kıyıdan. Kıyıdan ve çapari avcılığı en çok tercih edilen avlanma yöntemleridir. Misina inceldikçe çeker gücü düşerken, başarı oranı artmaktadır. Misina seçimi çaparı ile avlanmada en önemli noktalardan biridir.

Artık genel olarak balık türleri denizlerimizden geçerken eskiye göre daha açıktan geçmektedir. Bu sebeple istavrit avcılığında Surf Casting balıkçılık yöntemi oldukça popüler bir hal almıştır.

 İSTAVRİT VE ÇAPARİ

Amatör balıkçılar istavrit avlarken çapari kullanır. İstavrit balık avcılığına başlayan tutkunların ilk göz ağrısıdır. Bunun en büyük sebebi avının oldukça kolay ve zahmetsiz olmasıdır. Çapari düzgün bir biçimde kullanıldığı taktirde bütün kancaların ve haliyle kovaların balıkla dolması sürpriz olmaz. Çapari, avlanılacak bölgeye gelince dikkatli bir şekilde denize bırakılır. Balık sürüsünün nerede olduğunun anlaşılması için olta yavaş bir şekilde yukarı- aşağı hareket ettirilmelidir (5 kulaçtan sonra). Bu sayede balık sürüsünün nerede olduğu öğrenilebilir. Balıklar tüylü kösteklere vurmaya başlayınca balıkların olduğu seviye öğrenilmiş olur. Yine o seviyede balıklar vurmaya başladıktan sonra olta birkaç kez daha hareket ettirilmelidir. Bu hareketler çaparinin balık doldurma konusunda oldukça yardımcıdır. Bu arada balığın vurduğu derinliğe de dikkat edilmelidir.

Bu tespit oldukça önemlidir, çünkü balık yakalayabilmek için olta hep aynı derinliğe inmelidir. Bu derinliği belirleyebilmek için çözülen misinaya sarmaya başlamadan evvel bir işaret koyulabilir. İstavrit balığının ağzı rahatlıkla yırtılabilmektedir. Bu yüzden olta hızlı çekilmemelidir.

Tutulan balığın çıkarılması için çapariyi dişlerle tutmak çok yanlış bir harekettir. Balıkçılar bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar, çünkü hiç beklenmedik bir anda istavrit çaparisi dişler arasından kayabilir, iğneler dudaklara ya da herhangi bir yere gelebilir. İstavrit çaparileri genel olarak 15-20 iğneli olsalar bile yeni başlayan amatörlere 10 köstekli çapariler tavsiye edilir.

Kaynak: https://www.albashop.com.tr/istavrit-balikciligi

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir